Back to top
Publikacja: 03.05.2022
Chorwat Fran Miholjević wygrał 39. edycję Karpackiego Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka
Sport

Fran Miholjević z zespołu Friuli ASD zwyciężył w 39. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów. Dwa finałowe etapy kolarskich zmagań odbyły się 3 maja w Tatrach Wysokich na Słowacji. W klasyfikacji generalnej ambitny Chorwat o 29 sekund wyprzedził Kanadyjczyka Francisa Juneau z drużyny Premier Tech U23. Był też o 34 sekundy lepszy od zdobywcy trzeciego miejsca Alexandra Hajka z reprezentacji Austrii. Najlepszy z Polaków był Michał Sędzielewski (KS Pogoń Mostostal Puławy), który zajął 14. miejsce.

Zwycięzca 39. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów Chorwat Fran Miholjević. Fot. Krzysztof Maksel

Zaledwie 19-letni Fran Miholjević był trzeci podczas prologu rozegranego w piątek 29 kwietnia na wyspie Csepel w Budapeszcie. 1 maja zwyciężył podczas pierwszego etapu na Słowacji. Od tego dnia Chorwat był liderem kwalifikacji generalnej, mimo że 2 maja – podczas drugiego etapu wyścigu – na mecie pojawił się dopiero jako dziesiąty. Dziś na metę dojechał jako czwarty i w pięknym stylu obronił pozycję najlepszego kolarza tegorocznego wyścigu.

Ostatni etap Karpackiego Wyścigu Kurierów. Fot. Aneta Kalamarska

We wtorek 3 maja w jeździe na czas na trzykilometrowym odcinku w Tatrach Wysokich najlepszy okazał się 21-letni Włoch Alessio Martinelli z drużyny Bardiani.

Karpacki Wyścig Kurierów jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez w Europie dla kolarzy w wieku do lat 23 i dla wielu stanowi przepustkę do profesjonalnych kontraktów kolarskich. Przed rokiem triumfował w nim Filip Maciejuk. Wcześniej z sukcesami na „kurierskim” szlaku rywalizował m.in. Rafał Majka, który w 2010 roku został najlepszym „góralem” KWK, a w kolejnych latach zakładał koszulkę najlepszego „górala” Tour de France oraz brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Pięć lat temu najlepszym kolarzem Karpackiego Wyścigu Kurierów w kategorii U-21 został słoweński kolarz Tadej Pogačar, późniejszy dwukrotny zwycięzca Tour de France z 2020 i 2021 roku.