redakcja2 küldte be 07.09.2021 időpontban
Lengyelország a 2021-es paralimpián
Kultura

A kép forrása: PAP

Habár felmerültek a játékok lemondása is, és végül szintén közönség nélkül tartották meg, Lengyelország mégis elégedettségre okot adó sikereket ért el a tokiói paralimpiai játékokon, sőt, a véghajrában Magyarországot is maga mögé szorította. Negyedszáznyi éremmel, köztük 7 arannyal a 17. helyet foglalja el a világranglistán.

Az amerikaiak 64: 60 -ra legyőzték a japánokat a kosárlabda -torna döntőjében, a tokiói paralimpiai játékok utolsó mérkőzésén. A végső ranglistát, szokásos módon a kínaiak nyerték meg 207 éremmel. a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnökének, Andrew Parsonsnak nem volt kétsége afelől, hogy ez a verseny volt a legfontosabb esemény a koronavírus -járvánnyal járó kockázatok közepette is: „A paralimpiai mozgalom erősebb, mint valaha" - mondta sajtótájékoztatóján órákkal a tokiói olimpiai láng eloltása előtt.

90 lengyel sportoló repült Japánba. A fehér-pirosokó kevesebb érmet nyertek, mint öt évvel ezelőtt, de a 25 érem még így is lenyűgözőek. Még rögtön az elején a lengyel sikereket beárnyékolta egy doppingügy is. A pályakerékpárosokat, Marcin Polakot és Michał Ładoszt gyanúsítják EPO használatával, aki 4000 m-en a harmadik helyen végzett.

A következő napokban aztán kiköszörülték a csorbát: először az asztaliteniszezők álltak a dobogó legmagasabb fokára, aztán Renata Śliwińska nyert súlylökésben, Karolina Kucharczyk távolugrásban, Piotr Kosewicz diszkoszvetésben, Róża Kozakowska súlylökő, a negyvenedik életévét is betöltő Barbara Bieganowska-Zając futó az 1500 méteres távon és Patryk Chojnowski egyéni, Natalia Partyka és Karolina Pęk csapatversenyes asztalteniszezők.

Ezenkívül a lengyelek további hat ezüst- és 12 bronzérmet szereztek. Minden sportoló mögött egy nagyszerű történet áll, amely megmutatja, hogy mi mindent kellett átélniük ahhoz, hogy paralimpiai szinten versenyezzenek. A Tokióból hozott érmek – mint mondják -  nemcsak a lengyel csapat sportsikerei, hanem az összes érmes egyéni győzelme is önmagával szemben.