Back to top
Publikacja: 31.08.2021
Filip Maciejuk zwycięzcą 38. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów

Niespełna 21-letni Filip Maciejuk z reprezentacji Polski jako pierwszy przekroczył dziś linię mety na Zamku w Niedzicy. Na finiszu wyprzedził Włocha Gabriele Petrellego (Cycling Team Friuli ASD) i Austriaka Mario Gampera (Union Raiffeisen Radteam Tirol). Wygrywając ostatni etap wyścigu, Maciejuk zapewnił sobie zwycięstwo również w klasyfikacji generalnej 38. edycji Karpackiego Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka.

Dyrektor Maciej Szymanowski wręcza nagrody zwycięzcy 38. edycji Karpackiego Wyścig Kurierów. Białą koszulkę Instytutu Wacława Felczaka otrzymał Filip Maciejuk

Wtorkowy, ostatni etap zawziętej rywalizacji po karpackich szosach zaczął się od świętowania 21. urodzin zdolnego duńskiego kolarza torowego Matiasa Malmberga. Lecz chociaż z głośników popłynęły dźwięki „Happy Birthday”, to na trasie Malmberg nie zdołał wywalczyć sobie urodzinowego miejsca na podium.

Drugi etap górski był wyjątkowo ostry. 130-kilometrowa trasa z Muszyny do Niedzicy składała się z kilku naprawdę ciężkich podjazdów. Zawodnicy wspinali się w Skrudzinie, pod Przełęcz Knurowską oraz pod Przełęcz Trybską. Poza trzema premiami górskimi kolarzy czekały również trzy lotne finisze Lotto w Piwnicznej, Łącku i Nowej Białej.Po ekscytującym finiszu pierwszy na metę jako pierwszy dotarł Filip Maciejuk z reprezentacji Polski. I to on zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Młody ambitny zawodnik już drugi raz stanął na najwyższym stopniu podium Karpackiego Wyścigu Kurierów. Pierwszy raz w tym prestiżowym wyścigu młodych kolarzy zwyciężył już w roku 2018, w wieku niespełna 19 lat.

W klasyfikacji generalnej drugą pozycję zajął Holender Daan Hoeks (Amsterdam Racing Academy) z czasem 6:19.26, czyli takim samym jak zwycięzca (Maciejuk dostał jednak dodatkowe punkty za zwycięstwo w drugim etapie i za premię lotną). Trzecią lokatę wywalczył Chorwat Fran Miholjević (Cycling Team Friuli ASD), którego od zwycięzcy dzieliła strata czterech sekund. Miholjević wygrał również klasyfikację najlepszego kolarza do lat 21. Tuż za podium w klasyfikacji generalnej po znakomitym występie na różnych etapach tegorocznego „Karpackiego” znalazł się Aaron Wade ze Sweden Cycling Academy.

W klasyfikacji górskiej Małopolska i aktywnych LOTTO triumfował Holender Mathijs De Leng (WV De Jonge Renner). Nagrodę dla najlepszej drużyny Polskiej Organizacji Turystycznej zdobyła ekipa Wielerploeg Groot Amsterdam.

Karpacki Wyścig Kurierów to jedna z najważniejszych imprez w Europie dla kolarzy do lat 23 i trampolina do zawodowego ścigania się na szosach dla wielu znanych dziś na całym świecie kolarzy. Wystarczy spojrzeć na karierę Rafała Majki – znakomitego zawodnika, który w ostatnich dniach święcił triumfy na prestiżowym wyścigu Vuelta a España – aby przekonać się, że oficjalny slogan „Karpackiego” – „Tu rodzą się gwiazdy” – jest w stu procentach prawdziwy.