Back to top
Publikacja: 27.04.2024
Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w węgierskim Segedynie. Polacy zdobyli brązowy medal
Sport

Czwórka podwójna mężczyzn – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański – wywalczyła w sobotę trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w wioślarstwie rozgrywanych w węgierskim Segedynie. Złoty medal zdobyli Włosi, a drugie miejsce zajęli Szwajcarzy.

Polacy podczas rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw nie zdołali obronić tytułu mistrzów Europy w wioślarstwie. Na zdjęciu Dominic Condrau, Jan Jonah Plock, Scott Bärlocher oraz Maurin Lange, którzy choć podczas wyścigu na chwilę oddali drugie miejsce Polakom, to ostatecznie okazali się lepsi od polskich wioślarzy i to oni zajęli drugie miejsce. Fot. MTI/Tamás Kovács

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie odbywają się w Narodowym Centrum Olimpijskim w kajakarstwie i wioślarstwie w Segedynie od 25 do 28 kwietnia.

Polacy od początku byli zaliczani do faworytów tych mistrzostw, ponieważ bronili tytułu mistrzów Europy, a w eliminacjach uzyskali najlepszy czas. Niestety, w finałowym wyścigu od startu prowadziły osady włoska (w składzie Nicolo’ Carucci, Andrea Panizza, Luca Chiumento, Giacomo Gentili) oraz szwajcarska (Dominic Condrau, Jan Jonah Plock, Scott Bärlocher oraz Maurin Lange). Ostatecznie na metę z czasem 6.03,93 jako pierwsi dopłynęli Włosi, Szwajcarzy zdobyli drugie miejsce z czasem 6.04,66, a polska załoga przekroczyła linię mety jako trzecia z czasem 6.05,33.

Nieco rozczarowani kibice mogą się pocieszać, że najważniejszy start w tym roku jeszcze dopiero przed Polakami. Czwórka podwójna mężczyzn to bowiem jedyna polska osada wioślarska, która już wywalczyła przepustkę na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (odbędą się między 26 lipca a 11 sierpnia 2024 roku).

Walka o Paryż

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie organizowane są od 1893 roku i są jednymi z najdłużej organizowanych międzynarodowych zawodów sportowych.

Rywalizacja w Segedynie, pomimo wietrznej pogody, która już zmusiła sędziów do zmiany przydziału torów, trwać będzie również w niedzielę. Repasażowy dzień Mistrzostw Europy w wioślarstwie 2024 to kilkanaście wyścigów ostatniej szansy dla tych, którzy do tej pory nie zdołali jeszcze wywalczyć kwalifikacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie. W niedzielę o przepustkę na wyjazd do Paryża powalczą trzy polskie załogi.