Back to top
Publikacja: 27.08.2023
Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w Budapeszcie. Polacy ostatecznie tylko z dwoma medalami
Sport

Podczas 19. edycji mistrzostw świata w lekkoatletyce Budapeszt 2023 od 19 do 27 sierpnia o miejsca na podium walczyło ponad dwa tysiące sportowców z całego świata, w tym 67 zawodników z Polski. Duże szanse na medale eksperci dawali między innymi polskim specjalistom od rzutu młotem Wojciech Nowicki oraz Paweł Fajdek. Wśród faworytów Polski do medali byli również kulumioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk, członkowie sztafety mieszanej 4x400 metrów, a także Natalia Kaczmarek w biegu na czterysta metrów. Ostatecznie krążki zdobyli jedynie Natalia Kaczmarek oraz Wojciech Nowicki.

Widok na nowoczesny stadion National Athletics Centre w Budapeszcie, na którym od dziś do 27 sierpnia odbywają się Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Fot. Tibor Illyes/MTI/PAP/EPA

Nowoczesny stadion

Stolica Węgier ostatni raz tak wielką lekkoatletyczną imprezę gościła w 1998 roku. Wówczas mistrzostwa Europy odbywały się na Nepstadionie. W tym roku zawodnicy rywalizują już jednak na specjalnie w tym celu zbudowanym nowoczesnym Stadionie Narodowym.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku polscy lekkoatleci zdobyli aż dziewięć medali. Z mistrzostw świata w amerykańskim Eugene w 2022 roku Polacy przywieźli cztery medale, w tym złoty Pawła Fajdka, a także trzy srebrne (dwa krążki wywalczyła wówczas Katarzyna Ździebło, a jeden Wojciech Nowicki).

W stolicy Węgier w tym roku organizatorzy rozdadzą w sumie 49 kompletów medali. W sobotę dwa złote krążki i jeden brązowy medal zdobyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Kraj ten znajduje się więc na szczycie klasyfikacji medalowej. Drugie miejsce zajmuje Etiopia (1-1-1), trzecie Hiszpania (z jednym złotym medalem), czwarte ex aequo Wielka Brytania, Włochy oraz Szwecja (z jednym srebrnym krążkiem). Z krajów Grupy Wyszehradzkiej pierwszego dnia jedynie Czechy mogą pochwalić się jednym, brązowym medalem. Jak radzą sobie sportowcy z Polski na tegorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie? W sobotniej sesji porannej na razie rewelacji nie było. W eliminacjach do finału mężczyzn w pchnięciu kulą do finału nie udało się awansować ani Michałowi Haratykowi ani Konradowi Bukowieckiemu. Polska zajęła również ostatnie miejsce w biegu sztafety mieszanej (4x400 m), ale nasi reprezentanci złożyli oficjalny protest. Awans do finału w eliminacjach rzutu młotem wywalczyli dzisiaj w Budapeszcie Wojciech Nowicki oraz Paweł Fajdek, który już pierwszy rzut wykonał na odległość aż 77,98 metrów.

Natalia Kaczmarek nie zawiodła nadziei kibiców i w Budapeszcie zdobyła srebrny medal. Fot. CHRISTIAN BRUNA/PAP/EPA

Ostateczna klasyfikacja medalowa

Ostatecznie, niemal 70-osobowa reprezentacja Polski podczas tegorocznych mistrzostw świata w lekkoatletyce w Budapeszcie wywalczyła zaledwie dwa medale. Srebrne krążki zdobyli Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów (z czasem 49,57) oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem (z wynikiem 81,02 m).

Zdecydowanie najlepsi okazali się Amerykanie, którzy na podium stawali aż 29 razy, zdobywając 12 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych medali. W pierwszej piątce znalazły się również Kanada, Hiszpania, Jamajka oraz Kenia. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 24. miejsce, Czechy miejsce 37. (ex aequo z Chinami), a Węgry 39. pozycję na 46 narodowych reprezentacji obecnych w Budapeszcie.