Back to top
Publikacja: 04.08.2021
Tokio 2020: Tamás Lőrincz wywalczył dla Węgier już czwarty złoty medal

Tamás Lőrincz zdobył złoty medal olimpijski w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 77 kg. Węgierscy sportowcy na trwających obecnie igrzyskach zdobyli już w sumie 12 krążków, w tym cztery złote, pięć srebrnych oraz trzy brązowe.

W rozgrywanym we wtorek finale 34-letni Tamás Lőrincz pokonał o 12 lat młodszego reprezentanta Kazachstanu Akszola Machmudowa 2:1. Dla Węgrów to szczególnie ważny medal, bo chociaż zapasy to jedna z dyscyplin, w której Węgrzy od dekad wiodą prym, to złoty krążek Lőrincza to pierwszy tak cenny medal dla węgierskiego zapaśnika od zwycięstwa Istvána Majorosa w 2004 roku. Wcześniej tego samego dnia dwóch Węgrów stanęło na tym samym podium, po tym jak Bálint Kopasz zdobył złoty medal, a Ádám Varga srebro w konkurencji K1 1000 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Ostatni raz dwóch Węgrów stanęło na tym samym podium w 1996 roku – podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie złoto i srebro zdobyli w jednym wyścigu pływacy Norbert Rózsa oraz Károly Güttler. Węgierscy kajakarze mogli sięgnąć po dwa medale dzięki zmianom w regulaminie igrzysk. Na igrzyskach w Tokio pierwszy raz w historii w konkurencjach jedynek i dwójek kajakowych oraz jedynek kanadyjkowych federacje mogły bowiem wystawić po dwie osady.

W środę węgierska pływaczka Anna Olasz zdobyła srebrny medal, a od złota dzieliły ją zaledwie cztery sekundy.

Węgierscy sportowcy na olimpiadzie w Tokio zdobyli już w sumie 12 krążków, w tym cztery złote, pięć srebrnych oraz trzy brązowe. Najcenniejsze medale wywalczyli dla Węgier 31-letni Áron Szilágyi – który trzeci raz z rzędu został mistrzem olimpijskim w szabli, czym pobił szermierski rekord wszech czasów, 23-letni Gergely Siklósi zwyciężył w rywalizacji w szpadzie indywidualnej mężczyzn, a Kristóf Milák bez problemów wygrał rywalizację pływaków na 200 m stylem motylkowym.

W klasyfikacji medalowej Węgry zajmują obecnie 14. miejsce za Kubą, Nową Zelandią, Koreą Południową, Holandią czy Włochami. Polska z siedmioma medalami – trzema złotymi, dwoma srebrnymi oraz dwoma brązowymi – zajmuje w medalowym rankingu 22. lokatę.