Back to top
Publikacja: 03.08.2021
Tokio 2020. Złoto i srebro dla Węgrów w K1 1000 m

Bálint Kopasz zdobył złoty medal, a Ádám Varga srebrny medal w konkurencji K1 1000 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Ostatni raz dwóch Węgrów stanęło na tym samym podium w 1996 roku. Węgierscy sportowcy na trwających obecnie igrzyskach zdobyli już w sumie 10 krążków, w tym trzy złote, cztery srebrne oraz trzy brązowe.

Srebrny medalista Ádám Varga oraz złoty medalista Bálint Kopasz. Fot. KIYOSHI OTA / PAP/EPA

Węgier Bálint Kopasz – mistrz świata, dwukrotny złoty medalista igrzysk europejskich, srebrny medalista mistrzostw Europy oraz uczestnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro – wygrał z wyraźną przewagą. Drugie miejsce zajął jego rodak, który do ostatnich metrów toczył niezwykle zacięty pojedynek z wicemistrzem olimpijskim z Londynu Portugalczykiem Fernando Pimentą. Ostatecznie Węgier pierwszy przekroczył linię mety, wyprzedzając groźnego rywala zaledwie o 0,057 sekundy.

Ostatni raz dwóch Węgrów stanęło na tym samym podium w 1996 roku – podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie złoto i srebro zdobyli w jednym wyścigu pływacy Norbert Rózsa oraz Károly Güttler. Węgierscy kajakarze mogli sięgnąć po dwa medale dzięki zmianom w regulaminie igrzysk. Na igrzyskach w Tokio pierwszy raz w historii w konkurencjach jedynek i dwójek kajakowych oraz jedynek kanadyjkowych federacje mogły bowiem wystawić po dwie osady. I Węgrzy zrobili z tego użytek.

Węgierscy sportowcy na olimpiadzie w Tokio zdobyli już w sumie 10 krążków, w tym trzy złote, cztery srebrne oraz trzy brązowe. Najcenniejsze krążki wywalczyli dla Węgier  31-letni Áron Szilágyi – który trzeci raz z rzędu został mistrzem olimpijskim w szabli, czym pobił szermierski rekord wszech czasów, 23-letni Gergely Siklósi zwyciężył w rywalizacji w szpadzie indywidualnej mężczyzn, a Kristóf Milák okazał się bezkonkurencyjny w rywalizacji pływaków na 200 metrów stylem motylkowym.

W klasyfikacji medalowej Węgry zajmują obecnie 16. miejsce przed Czechami, Kanadą, Chorwacją, Szwecją czy Brazylią. Polska z sześcioma medalami – dwoma złotymi, dwoma srebrnymi oraz dwoma brązowymi – jest w medalowym rankingu na 22. pozycji.