Back to top
Publikacja: 15.01.2023
Sukcesy Węgrów i Polaków na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim w Gdańsku
Sport

Trzeci dzień mistrzostw Europy w Gdańsku w short tracku był wyjątkowo szczęśliwy dla reprezentantów Polski oraz Węgier. Węgierskie zawodniczki zdobyły srebrny medal w sztafecie na 3000 metrów. Z kolei polscy sportowcy świętowali zdobycie brązowego krążka w sztafecie na 5000 metrów.

Od lewej do prawej: węgierskie zawodniczki Sára Luca Bácskai, Zsófia Kónya, Rebeka Sziliczei-Német i Petra Jászapáti pozują ze srebrnymi medalami zdobytymi w sztafecie kobiet na 3000 metrów podczas mistrzostw Europy ISU w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze w Gdańsku. Fot. Tibor Illyes / MTI/PAP/EPA

Od 13 do 15 stycznia w gdańskiej hali Olivia odbywały się mistrzostwa Europy w short tracku. O medale rywalizowały zawodniczki i zawodnicy z 25 państw, w tym 10-osobowa reprezentacja Polski.

W niedzielę srebrny krążek w sztafecie na 3000 metrów zdobyły węgierskie zawodniczki Zsófia Kónya, Rebeka Sziliczei-Német, Petra Jászapáti oraz Sára Luca Bácskai. Węgierki uległy jedynie Holenderkom, a w finale wyprzedziły Włoszki oraz Polki.

Węgierka Petra Jászapáti zdobyła również brązowy medal w wyścigu na 1000 metrów, w którym zwyciężyła Belgijka Hanne Desmet, a drugie miejsce zajęła Holenderka Suzanne Schulting (najlepsza Polka – Natalia Maliszewska – była dziewiąta).

Polscy łyżwiarze – Diane Sellier, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński i Paweł Adamski – po niezwykle emocjonującym wyścigu zdobyli z kolei brązowy medal w męskiej sztafecie na 5000 metrów, przyjeżdżając na metę za triumfującymi Holendrami i Włochami. Z kolei w sobotę Natalia Maliszewska wywalczyła srebrny krążek w wyścigu na 500 metrów.

Mistrzostwa Europy w short tracku, czyli odmianie łyżwiarstwa szybkiego rozgrywanej na tzw. krótkim torze, organizowane są od 1997 roku. Zawodniczki i zawodnicy ścigają się na 111-metrowym owalnym torze, a osiągane przez nich prędkości sięgają nawet 50 km/h. W tym roku w Gdańsku rozegrane zostały zawody indywidualne na dystansie 500, 1000 i 1500 metrów, a także sztafety kobiet, mężczyzn oraz mieszane.

Polska była gospodarzem tej imprezy już trzykrotnie: w 2006 roku mistrzostwa Europy w short tracku odbyły się w Krynicy-Zdroju, a 2021 i 2023 roku w Gdańsku.