Back to top
Publikacja: 13.02.2022
Węgry mają drugi złoty medal w historii startów w zimowych igrzyskach olimpijskich
Sport

23-letni Shaoang Liu – węgierski łyżwiarz szybki specjalizujący się w short tracku, mistrz olimpijski w sztafecie, multimedalista mistrzostw świata i Europy – zdobył złoty medal igrzysk w Pekinie w short tracku na dystansie 500 m. W finale wyprzedził Rosjanina Konstantina Iwliewa oraz Kanadyjczyka Stevena Dubois i został pierwszym w historii węgierskim mistrzem olimpijskim zimowych igrzysk w konkurencjach indywidualnych.

Shaoang Liu na najwyższym stopniu podium w Pekinie. Fot. FAZRY ISMAIL / PAP/EPA

Wcześniej w Pekinie Shaoang Liu zajął trzecie miejsce w wyścigu na 1000 m i w sztafecie mieszanej. Pierwszy złoty medal w historii zimowych igrzysk olimpijskich Węgrzy zdobyli cztery lata temu w Pjongczangu w sztafecie w short tracku, której Shaoang Liu był uczestnikiem.

Jeszcze kilka tygodni temu fani obawiali się, że węgierski faworyt do medalu w ogóle nie weźmie udziału w chińskich igrzyskach. Liu Shaoang przed wylotem do Pekinu miał bowiem pozytywny wynik testu na koronawirusa. Na szczęście z tygodniowym opóźnieniem udało mu się jednak dotrzeć do stolicy Chin i pomyślnie przejść kolejne testy sanitarne.

W klasyfikacji medalowej Węgry zajmowały w niedzielę 18. miejsce z trzema medalami (jednym złotym oraz dwoma brązowymi). Polska znajdowała się na 24. pozycji z jednym brązowym krążkiem.