Back to top
redakcja2 küldte be 03.07.2023 időpontban
Mind Magyarország, mind Lengyelország számára siker volt a III. Európai Játékok
Sport

A sikeres III. krakkói Európa Játékok bevonultak a történelembe – állítják a rendezők, hiszen a rendezvények helyszínétől alig néhány kilométerre a szomszéd országban háború dúlt, de mindezek ellenére sikerült különösebb döccenők nélkül, közel 180 ezer helyszíni néző előtt megszervezni a közel 50 csapat, mintegy 7000 sportoló részvételével zajlott tornát.

Vasárnap volt az utolsó versenynap az Európa Játékok arénáiban. Csak a zárónapon kickboxban a férfi full contact kategóriában 86 kg-ig az aranyat Robert Krasoń szerezte meg. Klaudia Zwolińska ezüstérmet szerzett vadvízi kenuban (C1 női), Adrian Duszak és Marek Pokwap pedig bronzérmet szerzett párosban teqballban. A magyar sportként ismert sportban egyébként vasárnap Bányik Csaba, Katz Balázs férfi páros aranyérmet nyert, akárcsak kick-boxban Bálint Martin. Utóbbi sportágban Fésű Lajos és Busa Andrea ezüstöt szerettek.

Éremeső a lengyeleknek az összesítés szerint

A házigazdák, mint rendesen remekül szerepeltek: a lengyel sportolók összesen 50 érmet szereztek, ezzel előkelő helyet szerezhettek az éremtáblázaton. A lengyelek összesen 50 érmet, ebből 13 aranyat vívtak ki, a csapat teljesítményét 19 ezüst és 18 bronzérem egészíti ki. Az összesítésben a lengyel sportolók a hatodik helyet szerezték meg az Európa Játékok érembesorolásában.

A lengyel aranyak: Wojciech Nowicki (kalapácsvetés), Ewa Swoboda (100 m futás), Pia Skrzyszowska (100 m gát), Natalia Kałucka (sportmászás), Dorota Borowska (C-1 200 m), női csapat (K-1 4 500 m felett) ), női csapat (K-2 500 m felett), Michał Siess (egyéni párbajtőr), Julia Walczyk-Klimaszyk (egyéni párbajtőr), Robert Krasoń (kickbox), Martyna Kierczyńska (női muay thai 54 kg-ig), Klaudia Breś ( lövészet), Dawid Kubacki (síugrás)

Az érembesorolásban egyébként az olaszok bizonyultak a legjobbnak, akik pontosan 100 érmet szereztek (35 aranyat, 26 ezüstöt és 39 bronzot). Az összes megszerzett érem számát tekintve Lengyelország az ötödik helyen végzett (50 érem). Ebben a besorolásban is az olaszok voltak a legjobbak (100), őket követték Németország (63), Franciaország (62) és Spanyolország (57).

Elégedetten tértek haza a magyar sportolók is

Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára (MOB) szerint a kitűzött célokat maximálisan elérte a magyar küldöttség.

Összességében a magyar küldöttség tíz arany-, tíz ezüst- és tizennyolc bronzérmet, továbbá öt olimpiai kvótát szerzett a krakkói központú multisporteseményen, a harmincnyolc dobogós hely éppen annyi, mint amennyit Magyarország az első két Európa Játékokon összesen gyűjtött. Presztízs szintjén maga a multisportesemény is előrelépett a négy évvel ezelőtti, bakui játékokhoz képest.

Pekler Zalán egyik aranyérmével. Fotó: Sebastian Borowski /PAP

Olimpiai szempontból is érdemes nézni a magyar szereplést. Ha csak a jövő évi, párizsi ötkarikás játékok programjában szereplő versenyszámokat vesszük figyelembe, akkor három arany, hat ezüst és kilenc bronz a mérleg. A legeredményesebb magyar versenyző minden szempontból a sportlövő Pekler Zalán volt, aki négy számban is a dobogó legfelső fokára állhatott, s ezek közül kettő – a kisöbű szabadpuska összetett és a légpuska vegyes csapat – az ötkarikás programban is szerepel.

Bár a rendezvény jövője még kissé homályos, hiszen nem tudni, ki és hol rendezi majd a 2027-es következőt, annyit azonban a legszigorúbb kritikusok is elismernek, hogy az igen nagy anyagi ráfordítással megvalósult Játékok a lengyel szervezésnek köszönhetően nagy lépést tettek afelé, hogy a sorozat felzárkózzon a nyári olimpiák mellé a nézettséget és a presztízst tekintve.

Forrás: MTI, Magyar Nemzet, Wp.pl