Sport

Na ten moment Czesi czekali aż czternaście lat! Czescy hokeiści w półfinale rozgromili reprezentację Szwecji i w niedzielę powalczą o złoto!

2024-05-25

Co to były za emocje! W sobotę po wyjątkowo zaciętym pojedynku narodowa reprezentacja Czech w hokeja pokonała w Pradze Szwecję 7:3 i weszła do finału Mistrzostw Świata Elity.

Czeski hokeista Lukas Sedlak był bohaterem trzeciej tercji sobotniego półfinału w Pradze. Fot. Ondrej Deml/CTK/PAP

Szwedzi byli faworytami tegorocznych mistrzostw świata i początkowo wiele wskazywało na to, że to właśnie oni awansują do finału. Pierwszego gola już w czwartej minucie spotkania strzelił Marcus Johansson. Cztery minuty później wyrównującą bramkę zdobył czescy zawodnik Dominik Kubalik. Gospodarze nie zdążyli jednak nacieszyć się remisem, ponieważ zaledwie 20 sekund później Szwedzi znów przystąpili do ataku, co skończyło się golem Marcusa Petterssona. Na szczęście nie minęło półtorej minuty a czeski zawodnik David Kämpf wyrównał na 2:2.

W drugiej tercji gospodarze pokazali kibicom swoją klasę. Gdy minęło 25 minut i pięć sekund spotkania bramkę dla Czechów strzelił Ondřej Kaše, a 16 sekund później Martin Nečas podwyższył wynik do 4:2. Gdy po niespełna 30 minutach spotkania do akcji wkroczył Dominik Kubalik i Czesi prowadzili już 5:2 trybuny w Pradze oszalały ze szczęścia.

Co prawda w 35. minucie Joel Eriksson Ek zdobył jeszcze trzecią bramkę dla Szwedów, ale mimo wielu starań do końca spotkania goście nie zdołali już umieścić ani jednego krążka w czeskiej bramce. Tymczasem uskrzydleni gospodarze nie spoczęli na laurach. W 45. minucie Lukas Sedlak poprawił wynik na 6:3, a w 53. minucie ten sam czeski zawodnik podwyższył prowadzenie swojej drużyny o kolejną bramkę.

Źródło: YouTube

Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynik 7:3 dla Czechów, którzy na wejście do finału Mistrzostw Świata Elity czekali od 2010 roku (wówczas w niemieckiej Kolonii zdobyli mistrzowski tytuł, pokonując Rosjan 2:1; wcześniej srebrne medale czescy hokeiści wywalczyli w roku 2006). W niedzielę Czesi o złoto powalczą ze Szwajcarami, którzy w drugim sobotnim półfinale po rzutach karnych zdmuchnęli z lodu broniących tytułu mistrza świata Kanadyjczyków. Czesi ze Szwajcarami o złoto powalczą pierwszy raz w historii Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Elity. Początek spotkania w niedzielę o 20:20. Wcześniej, bo już o 15:20 o brąz Szwedzi powalczą z Kanadyjczykami.