Sport

Katarzyna Niewiadoma nyerte a Tour de France-t!

2024-08-19

24:36:07 óra: Gigantikus siker a lengyel kerékpársportban! Katarzyna Niewiadoma drámai körülmények között védte meg a sárga trikót a Tour de France női változatának utolsó szakaszán. Az Alpe d'Huez pokolian nehéz emelkedőjén az utolsó méterig folyt a küzdelem.

A lengyel versenyző a negyedik helyen ért célba, de a végül behozott veszteség azt jelentette, hogy a négy másodperces előnnyel megőrizte vezető helyét az összrangsorban

Katarzyna Niewiadoma vasárnap megkapta a lehetőséget, hogy lengyel kerékpáros történelmet írjon. Bár a női Tour de France még csak a harmadik évében van, azonnal a naptár egyik legfontosabb kerékpárversenyévé vált, és megpróbál egyenlővé válni a férfi versenytársával. A lengyel sportoló az ötödik szakaszon vette fel a vezető sárga trikót, és a következő két napban már le sem kellett vennie.

A döntő szakaszon 27 másodperces előnnyel indult a Fenix-Deceuninck csapat holland versenyzője, Puck Pieterse és 37 másodperces előnnyel a CERATIZIT-WNT csapat francia versenyzője, Cedrine Kerbaol előtt.

A verseny célját a híres Alpe d'Huez csúcson helyezték el, és a pálya erős emelkedőket tartalmazott. Egyrészt tavaly Niewiadoma lett a ciklus legjobb hegyikerékpárosa, másrészt egy ilyen útvonal kedvez a nehezen kontrollálható kiugrásoknak.

52 km-rel a vége előtt a tavalyi nyolcadik győztes Demi Vollering két versenyző kíséretében támadott, kihasználva egy meredek emelkedőt, és maga mögött hagyva Niewiadomát és a pelotont. Ráadásul a lengyel nem tudta támogatni csapattársait, mivel lemaradtak. Pauliena Rooijakkers, az összesítésben hetedik Pauliena Rooijakkers szintén a szökésben volt.

A virtuális általános besorolásban több tíz kilométeren keresztül Niewiadoma és a két holland nő váltogatták egymással az élen álló pozíciókat. Minél közelebb kerültek a döntő emelkedőhöz, annál jobban erősödött a lengyel nővel felálló csoport. A csúcstámadás kezdetén a szökevény versenyzőknek 40 másodperces előnyük volt, ami az aktuális vezetőnek kedvezett.

Egyértelmű volt, hogy a teljes nyolcszakaszos, közel 1000 kilométeres körverseny győzelme az utolsó kilométereken fog eldőlni. Mint egy kaleidoszkóp, úgy változott a virtuális besorolás. A célba negyedikként belépve Niewiadoma nem tudta, hogy nyert-e. Vollering ugyanis több mint egy perces előnnyel nyerte a szakaszt. A lengyel csak néhány pillanattal később tört ki boldogságkönnyekben. Négy, illetve tíz másodperccel nyert a hollandok előtt.

A friss olimpiai negyedik, csütörtöki szakaszgyőztes Vas Blanka a 62. helyen zárta a női Tour de France országúti kerékpáros körversenyt.

Címlapkép: Katarzyna Niewiadoma, a Canyon//SRAM Racing lengyel versenyzője ünnepli győzelmét a Fleche Wallonne női kerékpárversenyen, amely a belgiumi Huy és Huy közötti 146 kilométeres távon zajlik, 2024. április 17-én. EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS PAP/EPA.