Back to top
Publikacja: 03.05.2023
Słoweniec Gal Glivar wygrał 40. Karpacki Wyścig Kurierów
Sport

21-letni Gal Glivar, reprezentant narodowej drużyny Słowenii, wygrał dwa etapy oraz klasyfikację generalną 40. Karpackiego Wyścigu Kurierów. Drugie miejsce zajął 20-letni Włoch Giulio Pellizzari z GREEN Project – Bardiani CSF – Faizane, a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak 21-letni Davide De Cassan z Cycling Team Friuli ASD.

Ostatni, piąty etap jubileuszowej edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów prowadził z Iwonicza Zdroju do Rymanowa Zdroju. Trasa o długości 83,5 km do mety prowadziła trzema pętlami i dawała szansę na pokazanie się od najlepszej strony zarówno góralom, jak i sprinterom, ponieważ na trasie były cztery premie górskie oraz trzy lotne finisze.

Najlepszy na tym odcinku – rozegrany w niskiej temperaturze i w strugach ulewnego deszczu – okazał się Gal Glivar, który 1 maja triumfował również na odcinku wokół Starej Lubowni. Tuż za nim linię metę pokonali Niemiec Moritz Kretschy oraz Włoch Giulio Pellizzari.

Najlepszym z polskich „orlików” był dziś Jakub Żurek (zawodnik KS „Pogoń” Mostostal Puławy), który przyjechał na metę na 32. miejscu (1:59 później po zwycięzcy). W klasyfikacji generalnej wśród Polaków najlepszy okazał się 20-letni Kacper Maciejuk z GKS Cartusia Kartuzy, który wywalczył 26. lokatę.

Światowej renomy międzynarodowy Karpacki Wyścig Kurierów imienia Wacława Felczaka dla zawodników do lat 23. poświęcony jest pamięci nieustraszonych karpackich kurierów, którzy podczas II wojny światowej, pokonując pieszo niebezpieczne szlaki wiodące przez Słowację na Węgry z narażeniem życia przenosili meldunki, rozkazy oraz pieniądze potrzebne dla działalności Polskiego Państwa Podziemnego.