Back to top
Publikacja: 24.01.2023
Węgrzy zdobyli trzecie miejsce w Bocuse d’Or – najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym świata
Kuchnia

Reprezentacja węgierskich kucharzy zdobyła brązowy medal w najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym świata: Bocuse d’Or w Lyonie. W wielkim finale zwyciężyła ekipa kucharzy z Danii. Drugie miejsce na podium zajęli mistrzowie kuchni z Norwegii.

Wielki finał Bocuse d’Or w Lyonie. Fot. Reynaud Julien/APS-Medias/ABACA

Organizowany od 35 lat Bocuse d’Or to najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie. Na jego pomysł wpadł w 1987 roku wybitny szef kuchni i jeden z pionierów ruchu nouvelle cuisine Paul Bocuse (był on również najważniejszym kucharzem linii lotniczych Air France, znanym na całym świecie mistrzem French cuisine i ojcem współczesnego fenomenu telewizyjnych show kulinarnych).

Źródło: YouTube

W tym roku o zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie rywalizowali przedstawiciele 24 państw, które zakwalifikowały się do wielkiego finału. Na czele węgierskiej reprezentacji stanął Bence Dálnoki (w 2021 roku zwyciężył w węgierskim etapie konkursu Bocuse d’Or). 28-latek na co dzień jest zapracowanym kucharzem w budapeszteńskiej restauracji Stand (która może się pochwalić dwoma gwiazdkami w rankingu Michelin). Jego pomocnikiem był 21-letni Patrik Nyikos (zgodnie z regulaminem konkursu pomocnik nie może mieć więcej niż 22 lata).

W tym roku tematem przewodnim finału była żabnica, a więc ryba morska nazywa też popularnie diabłem morskim. Dodatkowo w tegorocznym finale kładziono szczególny nacisk na znaczenie żywienia dla zdrowia dzieci. Szefom kuchni powierzono zadanie włączenia co najmniej jednego jajka do swoich dań głównych i uwzględnienia dyni jako kluczowego składnika.

Jakość przygotowanych dań oceniało jury złożone z największych gwiazd światowej sceny kulinarnej. Przewodniczącym był Davy Tissot (zwycięzca Bocuse d’Or z roku 2021), a wśród sędziów byli tacy mistrzowie jak Amandine Chaignot (Pouliche Paris), Alexandre Mazzia (AM by Alexandre Mazzia), Jérémy Galvan (Jérémy Galvan Lyon) oraz Stéphanie le Quellec (La Scène Paris).

Węgierscy kucharze poradzili sobie w finale tak wyśmienicie, że do Budapesztu wrócili z brązowymi medalami. Trzecia nagroda w tegorocznym wielkim finale Bocuse d’Or to już kolejne wysokie miejsce Węgrów w tym prestiżowym konkursie. Wiosną 2022 roku Węgrzy zdobyli srebrny medal w Bocuse d’Or Europe.

Podczas Bocuse d’Or Europe 2016 najwyższe miejsce na podium zajął zaś Tamás Széll, który zdobył uznanie międzynarodowego jury daniem mięsnym: grillowaną na węglu drzewnym nogą młodego jelenia z węgierskimi przyprawami, grzybami i wędzonym mięsem z mangalicy. Jako danie rybne Tamás Széll przygotował delikatnie posoloną czeczugę z langustynką, marynowanymi nasionami czarnuszki, palonym masłem, chrupiącymi eskalopkami oraz wędzoną słoniną.

W tym roku Tamás Széll wystąpił w roli trenera węgierskiej drużyny kucharzy.

Kolejny wielki finał Bocuse d’Or 2024 odbędzie się w norweskim Trondheim.