Back to top
Publikacja: 05.02.2022
Świetny początek igrzysk olimpijskich dla Węgrów
Sport

24-letni Shaoang Liu oraz 27-letni Shaolin Sándor Liu – urodzeni w Budapeszcie synowie Węgierki i Chińczyka – ponownie stanęli na olimpijskim podium. W Pekinie bracia wraz z koleżankami z węgierskiej reprezentacji zdobyli brązowy medal w sztafetach mieszanych w short tracku. Zdobyty w sobotę krążek sprawił, że Węgry są chwilowo na wysokim 13. miejscu w klasyfikacji medalowej.

Shaolin Sándor Liu (z lewej) oraz jego brat Shaoang Liu. Fot. Zsolt Czegledi / MTI / PAP/EPA

Brązowy medal w sztafetach mieszanych w short tracku wywalczyli w sumie Shaolin Sándor Liu, Shaoang Liu, Petra Jászapáti, Zsófia Kónya oraz pochodzący z USA John-Henry Krueger. Dla dwóch pierwszych zawodników do drugi sukces w zimowych igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu w Pjongczangu bracia wywalczyli tytuł mistrza olimpijskiego w sztafecie na 5000 m i natychmiast zyskali sławę nad Dunajem, bo był to pierwszy złoty krążek zdobyty przez reprezentację Węgier w historii zimowych igrzyskach olimpijskich.

Źródło: Eurosport

Na rozpoczętych w piątek igrzyskach w Pekinie, które potrwają do 20 lutego, do zdobycia jest rekordowa liczba medali. W sumie sportowcy rywalizują o 109 kompletów krążków, czyli o siedem więcej niż przed czterema laty w Pjongczangu. Zdaniem ekspertów Węgrzy mają szanse na co najmniej dwa medale, choć niektórzy sportowi komentatorzy i działacze prognozują, że tym razem węgierska reprezentacja przywiezie z Pekinu rekordową liczbę aż ośmiu krążków.