Back to top
Publikacja: 05.12.2021
Kto robi najlepsze lody na świecie? Sukces Węgra i Polaka

Ádám Fazekas z Budapesztu wraz ze swoim deserem lodowym „Frutti di Pistacchio” zwyciężył w wielkim finale Gelato Festival World Masters w Bolonii. Wzięło w nim udział 32 najlepszych rzemieślników z całego świata, którzy zostali wyłonieni z grona 3,5 tysiąca uczestników z aż 18 państw. W mistrzostwach sukces odniósł również Polak – Tomasz Szypuła za lody „Cud, miód i orzeszki” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Special Mention Flavor Europe” („Wyróżnienie: Smak Europy”).

Lody w różnych smakach, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Erwan Hesry on Unsplash

Jak ogłosili organizatorzy mistrzostw, Ádám Fazekas swoim deserem lodowym błyskawicznie zdobył uznanie 11-osobowego jury, które nagrodziło Węgra złotym medalem.

Źródło: Facebook

Srebro w światowym finale mistrzów lodów otrzymał Carlo Guerriero z Hiszpanii za deser, którego nawet nazwa brzmi smakowicie: „Cremoso al Vino Oloroso”. Brązowy medal otrzymał zaś Marco Venturino z Włoch za lody Bocca di Rosa.

W kategorii „Specjalne Wyróżnienie: Smak Europy” triumfował polski rzemieślnik: Tomasz Szypuła ze swoim „Cudownym jogurtem”, który łączy w sobie trzy smaki: miodu gryczanego, greckiego jogurtu oraz orzechów. „Te lody są trochę kwaśne, trochę słodkie i chrupiące” – mówił podczas finału Tomasz Szypuła.

Członkowie jury 32 finalistów konkursu wyłaniali przez cztery lata. Według organizatorów aż tyle czasu zajęło im odwiedzanie różnego rodzaju targów i mistrzostw w różnych częściach globu i wypróbowanie lodów 3,5 tysiąca kandydatów chcących otrzymać tytuł najlepszego twórcy lodów na świecie.